سلامتی

استراحت مطلق بارداری یعنی چقدر؟ | بیماری

تعدادی از خانومای باردار به اصطلاح استراحت مطلق می شن، به این معنا که باید همیشه دراز بکشن، حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنن و فقط اجازه دارن واسه خوردن غذا یا دوش گرفتن سرپایی و کوتاه مدت از جاشون بلند شن.

بیشتر خانومای باردار می تونن در دوران بارداری فعالیتای روزانه شون رو داشته باشن، اما بعضی هم مجبورند به دستور دکتر معالج شون یه مدت از دوران بارداری و یا حتی تموم اونو استراحت کنن که می تونه از یه استراحت جزئی روزانه تا استراحت مطلق فرق داشته باشه.

 

البته دلیلای زیادی واسه استراحت دوران حاملگی مطرح می شه که بارداری چندقلویی، خطر زایمون زودرس، دچار شدن به مریضیای خاص، سابقه سقط جنین تکراری و … از جمله اوناس.

 

مثلا مریضی پره اکلامپسی یا همون افزایش فشار خون که معمولا در نیمه دوم بارداری بروز می کنه، نیاز به استراحت در دوران بارداری داره و اندازه اونم بسته به تشخیص متخصص زنان فرق داره.

 

هم اینکه در مواردی که خونریزی واژینال در مادر باردار دیده می شه (می تونه به وجود اومده به وسیله جفت سرراهی، پارگی بندناف، عفونت و… باشه) و وقتی که دهانه رحم قبل از رشد کافی جنین باز شه و خطر زایمون زودرس سلامت مادر و جنین رو تهدید کنه، دکتر دستور استراحت صادر می کنه؛ چون فشار زیاد به دهانه رحم خطر سقط، پارگی کیسه آب جنین، خونریزی واژنی و آسیبای مادر رو داره، اما در مقابل استراحت در دوران بارداری جریان خون جفت رو بهتر می کنه و باعث افزایش رسیدن مواد مغذی و اکسیژن به جنین می شه.

 

استراحت مطلق در چه شرایطی؟

استراحت دوران بارداری شکلای جور واجور مختلفی داره. بعضی وقتا باید مقدار جنب و جوش روزانه تون رو کم کنین و دور ورزش کردن رو خط بکشین. در شرایط خاصی از بلندکردن اجسام سنگین منع میشین، در بعضی مواقع باید بیشترین ساعات شبونه روز رو روی مبل یا تخت استراحت کنین و در مواردی هم نباید در طول دوران بارداری روابط زناشویی داشته باشین. البته همه ماجرا به این نکات خلاصه نمی شه.

واسه پیشگیری از بروز یبوست در زمان استراحت مطلق باید مواد غذایی فیبردار مصرف شه

تعدادی از خانومای باردار به اصطلاح استراحت مطلق می شن، به این معنا که باید همیشه دراز بکشن، حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنن و فقط اجازه دارن واسه خوردن غذا یا دوش گرفتن سرپایی و کوتاه مدت از جاشون بلند شن.

 

بعضی وقتا هم خانوم باردار باید دوران بارداری رو در بیمارستان طی کنه و تحت مراقبتای ۲۴ ساعته قرار بگیره. البته خانوما نباید از این ماجرا بترسند؛ چون استراحت مطلق در شرایط خاصی نیاز می شه و در طول این مدت هم فرد باردار باید با خوندن کتابایی مثل تربیت کودک یا مراحل رشد جنین، تماشای فیلم، آموزش زبونای خارجی از راه فیلم و کتاب و… خودشو سرگرم کنه تا افسردگی به سراغش نیاد.

 

واسه پیشگیری از بروز یبوست در زمان استراحت مطلق باید مواد غذایی فیبردار مصرف شه. حتی کم نیستن خانومایی که فکر می کنن واسه پیشگیری از گرفتگی بدن، لخته شدن عروق پا یا درد مفاصل می تونن نرمشای سبک بکنن و بدیش اینه همین موضوع سلامت جنین و مادر رو به خطر میندازه. پس حتما در این موارد با پزشکتون مشورت کنین.

 

 

«با اینکه ممکنه دکتر استراحت در بستر رو در طول بارداریای پرعارضه پیشنهاد کنه، اما محدودیت فعالیت خود ممکنه به بروز بعضی مشکلات منجر شه.

 

بعضی از مشکلات استراحت در بستر در بارداری شامل خستگی، یبوست، درد و عضلانی و مفاصل، کمردرد، گیجی، ضعف عضلانی و نبود احساس سرحالی و افسردگیه. بی خوابی از دیگر مشکلات استراحت مطلقه.

 

تغییرات متابولیسم، از دست رفتن توده استخوانی، به وجود اومدن شکلای جور واجور دردها، احساس بی حوصلگی و تنهایی به سلامت روانی شما آسیب وارد می یند.

 

استراحت مطلق به مدت طولانی خطر تشییل لخته در پاها رو زیاد می کنه. در بعضی شرایط ممینه حتی هپارین واسه پیشگیری از تشییل لخته تجویز شه و یا لازمه که وقتی خانوم باردار در بستر دراز کشیده عضلات پاهاش رو حرکت بده تا خون در پاهاش جنب و جوش داشته باشه.

 

هم اینکه، از اونجایی یه مادر باردار از عضلات، قلب و ریه ها به اندازه یافی استفاده نمی کنه، توان و نیروی خود رو تا حد خیلی از دست میده و خیلی زود خسته می شه.

 

چیزایی هست که می تونه بقیه مشکلات رو کنترل کنه، مثلا، داشتن برنامه غذایی متعادل می تونه مانع از ایجاد یبوست شه. اگه یبوست مشکل حادی رو درست کرد، دکتر ممکنه داروهای نرم کننده مدفوع رو تجویز کنه. ماساژ انداما مانع از درد عضلانی و اسکلتی یا ضعف می شه.

 

طبیعیه که استراحت در بستر ممکنه هر خانوم بارداری رو از زندگی شلوغ و پرکار خود محروم کنه و حتی مانع از اون شه که خیلی از فعالیتای دلخواه خودشو بکنه.

 

خانوم بارداری که استراحت در بستر داره، احساس تنها شدن، خستگی و فرسودگی و افسردگی پیدا می کنه، اما اون می تونه کارایی رو بکنه که روزا، هفته ها و ماه های بارداری رو با خوبی و رضایت بگذرونه و با امید و فکر کردن به نوزاد سالم دچار هیچ آسیب روحی هم نشه.

خانومایی که نیاز به استراحت کامل در بستر ندارن، می تونن با کمک و نظارت یه فرد مراقب در اتاق یا حیاط خونه یا نزدیک محل زندگی کمی قدم بزنن

روزا و شبا می تونن خیلی راحت سپری شن، اگه مادر باردار با فرزندش حرف بزنه و با اون زندگی کنه. می تونه از دوست یا اقوام و آشنایان نزدیک به خود بخواد که ساعاتی از روز رو در کنار اون بمونن.

 

صبحا لباس خود رو تعویض کرده و رنگای خوشحال بپوشد.

 

می تونه در حال استراحت لباسای نوزادش رو مرتب کرده و کتاب بخونه.

 

خیلی از مادران، به خصوص مادرانی که بچه اول خود رو باردار هستن، نمی دونن چیجوری و چه طور با اون رابطه برقرار کنن و چیجوری از اون مراقبت کنن. کتابای مخصوص والدین، مجلات و سایتای مختلفی هست که مادر باردار می تونه به اونا مراجعه کنه.

 

روزنامه ها، کتابای کودکان یا کتابای رمان می تونه سرگرم کننده باشه.

 

دیدن تلویزیون، بازیای کامپیوتری یا ویدیویی هم می تونه راه خوبی واسه سرگرم شدن باشه.

 

اینجور فردی می تونه از مادر خود یا یه دوست یا یکی از اعضای خونواده بخواد که در این دوران واسه انجام امور منزل بهش کمک کنه.

 

خانومایی که نیاز به استراحت کامل در بستر ندارن، می تونن با کمک و نظارت یه فرد مراقب در اتاق یا حیاط خونه یا نزدیک محل زندگی کمی قدم بزنن و تا جایی که دلیل خستگی نشه و واسه شون خطرناک نباشه، کارای سبک منزل رو خود بکنن.

 

البته همه اینا بستگی به اجازه دکتر اونا داره.»

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

هفته نامه سلامت

جام جم

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *