سلامتی

استراحت در بارداری؛ به چه مقدار؟ | بیماری

: استراحت در بارداری؛ به چه مقدار؟

: خیلی از خانمای باردار تا انتهای بارداری شون فعال ان و همه کارای روزمره شون رو خودشون انجام میدن اما حدود۲۰ درصد از اونا مجبورند دست کم بخشی از مدت بارداری شون رو در استراحت مطلق بگذرونن؛
 
 استراحتی که می تونه از استراحت در تموم طول روز تا فعالیت نسبی و قرار گرفتن در وضعیت نشسته، فرق داشته باشه. در این مورد  دکتر بزرگ السادات موسوی، متخصص بیماریای زنان و زایمون و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیح میدن …

 خانوم دکتر! استراحت در دوران بارداری، مطلقه یا نسبی؟
ببینین؛ استراحت مطلق یعنی اینکه مادر باردار ۲۴ ساعت شبونه روز رو در رخت خواب بمونه و فقط واسه رفتن به دست شویی از جا بلند شه و حتی بعضی از خانوما از پوشکای مخصوص استفاده می کتند. بعضی وقتا بعضی زنان باید در بیمارستان بستری شن تا به طور کامل تحت نظر باشن. دکتر پیشنهاد می کنه که بیشتر ساعات بر یه پهلو بخوابن چون فشار رحم از روی ورید اجوف تحتانی که خون رو از قسمت پایین بدن به قلب میرسونه ورداشته می شه. بعضی از پزشکان شکلای جور واجور دیگری از استراحت رو که تا این اندازه شدید نیس، پیشنهاد می کنن؛
مثلاً می گن که شما می تونین در منزل بمونین و در رخت خواب استراحت کنین و بعضی وقتا هم بیرون برید و با اتومبیل به گردش بپردازید (معمولاً فقط واسه مراجعه به دکتر) و در منزل هم غذا بپزید و دوش بگیرین. بعضی وقتا لازمه که کمی از فعالیتای خود کم کنین و فقط چند ساعت در روز در رخت خواب بمونین. با اینکه درجات استراحت در بستر و دلایل بستری در دوران بارداری فرق داره، اما هدف از بستری شدن، کمک به مادر در بارداری واسه داشتن یه بارداری موفقیت آمیز و سلامت جنینه.

 اصلا به چه دلیل یه خانوم باردار باید در بستر استراحت کنه؟
دلایل زیادی واسه استراحت در بستر یه زن باردار هست. شایع ترین اون مشکل دهانه رحم یا سابقه انقباضات زودرسه، یعنی وضعیتی که دهانه رحم ضعیفه و ممکنه قبل از موعد باز شه.
مورد دیگه وقتیه که دکتر به نبود رشد درست جنین مشکوک باشه یا یعنی محدودیت رشد در داخل رحم وجود داشته باشه.
خون ریزی از واژن هم یکی از مشکلاتیه که دلیل استراحت در بستر در خانوم باردار می شه.
در این حالت ممکنه جفت سرراهی وجود داشته باشه، یعنی جفت در قسمت پایین رحم و یا در دهانه رحم قرار گرفته باشه که دکتر، استراحت مطلق تجویز می کنه. در آخر اگه افزایش فشار خون بارداری یا پره اکلامپسی ناچیز وجود داشته باشه به خانوم باردار پیشنهاد می شه که در منزل در رخت خواب بمونه تا فشار خون تحتِ کنترل دربیاد یا اگه خانوم بارداری در بارداریای قبلی دچار سقط، مرده زایی یا زایمون قبل از موعد شده ممکنه در این بارداری نیاز به استراحت بیشتری داشته باشه.
اگه خانمی بارداری چندقلویی داشته باشه (دوقلو یا تعداد قلای بیشتر) این بارداری ممکنه واسه اون پرخطر بوده و دکتر واسه کنترل دقیق تر به مریض پیشنهاد کنه تا استراحت داشته باشه.

 و این استراحت در بستر، واسه همه خانمای باردار، برابر پیشنهاد می شه؟
نه، طبیعتا بارداری در هر زنی با زن دیگه فرق داره. بعضی خانوما می دونن که به خاطر مشکلات بارداری قبلی اونا نیاز دارن تا استراحت کنن. یه سریای دیگه فقط در اوایل بارداری نیاز به استراحت دارن اما یه سریای دیگه بعضی وقتا در تموم طول بارداری باید استراحت کنن. بعضی وقتا پزشکی استراحت در بستر نسبی رو پیشنهاد می کنه. این به معنی اون هستش که زن باردار باید مدت زمان بیشتری از روز رو دراز بکشه یا در تختخواب بشینه اما انجام ورزش، بلند کردن اجسام یا حتی روابط جنسی ممنوعه. در بقیه اوقات دکتر ممکنه همه فعالیتا رو محدود کنه و به مریض بگه که فقط واسه خوردن غذا یا یه دوش سریع از بستر بلند شه. بعضی وقتا دکتر استراحت در بستر رو واسه کنترل همیشگی جنین در بیمارستان پیشنهاد می کنه.

 در طول این دوره استراحت به چه مسائلی باید توجه داشت؟
با اینکه ممکنه دکتر استراحت در بستر رو در طول بارداریای پرعارضه پیشنهاد کنه اما محدودیت فعالیت خود ممکنه به بروز بعضی مشکلات منجر شه. بعضی از مشکلات استراحت در بستر در بارداری شامل خستگی، یبوست، درد و عضلانی و مفاصل، کمردرد، گیجی، ضعف عضلانی و نبود احساس سرحالی و افسردگیه. بی خوابی از دیگر مشکلات استراحت مطلقه.
تغییرات متابولیسم، از دست رفتن توده استخوانی، به وجود اومدن شکلای جور واجور دردها، احساس بی حوصلگی و تنهایی به سلامت روانی شما آسیب وارد می کنه. استراحت مطلق به مدت طولانی خطر تشکیل لخته در پاها رو زیاد می کنه. در بعضی شرایط ممکنه حتی هپارین واسه پیشگیری از تشکیل لخته تجویز شه و یا لازمه که وقتی خانوم باردار در بستر دراز کشیده عضلات پاهاش رو حرکت بده تا خون در پاهاش جنب و جوش داشته باشه. هم اینکه، از اونجایی که مادر باردار از عضلات، قلب و ریه ها به اندازه کافی استفاده نمی کنه توان و نیروی خود رو تا حد خیلی از دست میده وخیلی زود خسته می شه. چیزایی هست که می تونه بقیه مشکلات رو کنترل کنه. مثلا، داشتن رژیم غذایی متعادل می تونه مانع از ایجاد یبوست شه. اگه یبوست مشکل حادی رو درست کرد، دکتر ممکنه داروهای نرم کننده مدفوع رو تجویز کنه. ماساژ انداما مانع از درد عضلانی و اسکلتی یا ضعف می شه.

 و چه طوری باید با این استراحت در بستر کنار اومد؟
، طبیعیه که استراحت در بستر ممکنه هر خانوم بارداری رو از زندگی شلوغ و پرکار خود محروم کنه و حتی مانع از اون شه که خیلی از فعالیتای دلخواه خودشو بکنه.
خانوم بارداری که استراحت در بستر داره احساس تنها شدن، خستگی و فرسودگی و افسردگی پیدا می کنه اما اون می تونه کارایی رو بکنه که روزا، هفته ها و ماه های بارداری رو با خوبی و رضایت بگذرونه و با امید و فکر کردن به نوزاد سالم دچار هیچ آسیب روحی هم نشه.
روزا و شبا می تونن خیلی راحت سپری شن، اگه مادر باردار با فرزندش حرف بزنه و با اون زندگی کنه. می تونه از دوست یا اقوام و آشنایان نزدیک به خود بخواد که ساعاتی از روز رو در کنار اون بمونن. صبحا لباس خود رو تعویض کرده و رنگای خوشحال بپوشد. می تونه در حال استراحت لباسای نوزادش رو مرتب کرده و به موسیقی گوش کنه و کتاب بخونه. خیلی از مادران، به خصوص مادرانی که بچه اول خود رو باردار هستن، نمی دونن چیجوری و چه طور با اون رابطه برقرار کنن و چیجوری از اون مراقبت کنن. کتابای مخصوص والدین، مجلات و سایتای مختلفی هست که مادر باردار می تونه به اونا مراجعه کنه. روزنامه ها، کتابای کودکان یا کتابای رمان می تونه سرگرم کننده باشه. دیدن تلویزیون، بازیای کامپیوتری یا ویدیویی هم می تونه راه خوبی واسه سرگرم شدن باشه. اینجور فردی می تونه از مادر خود یا یه دوست یا یکی از اعضای خونواده بخواد که در این دوران واسه انجام امور منزل بهش کمک کنه.
خانمایی که نیاز به استراحت کامل در بستر ندارن، می تونن با کمک و نظارت یه فرد مراقب در اتاق یا حیاط خونه یا نزدیک محل زندگی کمی قدم بزنن و تا جایی که دلیل خستگی نشه و واسه شون خطرناک نباشه، کارای سبک منزل رو خود بکنن. البته همه اینا بستگی به اجازه دکتر اونا داره.
 

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *